{boxplus href=|images/wp_2010/dzien_z_wp/dzien_z_wp_07.jpg| title=|Dzień z Wydziałem Przyrodniczym|}{/boxplus}

Dzień z Wydziałem Przyrodniczym był niesłychanie udany, dopisała nie tylko pogoda, ale i uczestnicy. 1 marca 2010 roku aula im. J. Skolasińskiego, przy ul. B. Prusa 12 była wypełniona po brzegi młodzieżą z klas maturalnych.

W spotkaniu ze społecznością akademicką Wydziału uczestniczyli uczniowie z różnych szkół i miejscowości, a wśród nich m.in.: z Zespołu Szkół Nr 2 im. W.S Reymonta w Sokołowie Podlaskim, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Siedlcach, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. K. Wielkiego w Siedlcach, Zespołu Szkół im. H. i K. Gnoińskich w Siennicy, Liceum Ogólnokształcącego im. J.I. Kraszewskiego w Drohiczynie, Zespołu Szkół Rolniczych im. W.S. Reymonta w Czartajewie, Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach itd.

Pan prof. Piotr Guliński, Dziekan Wydziału Przyrodniczego, zapoznał zebranych z historią Wydziału, ofertą dydaktyczną przygotowaną dla młodzieży na rok akademicki 2010/2011, pomocą socjalną, jaką mogą otrzymać nasi studenci, działalnością studenckiego ruchu naukowego oraz działalnością kulturalną prowadzoną w Akademii Podlaskiej z udziałem również studentów.

Niezwykle interesujący wykład pt. Mikroświat grzybów owadobójczych wygłosił Pan prof. Cezary Tkaczuk. O korzystnym działaniu grzybów owadobójczych w walce ze szkodnikami roślin, ale nie tylko, Pan Profesor mógłby mówić i mówić, niestety czasu było zbyt mało.

Pani dr Anita Szczykutowicz, absolwentka naszego Wydziału, a obecnie Dyrektor Biura Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawiła studia na Wydziale Przyrodniczym jako szansę spełnienia marzeń zawodowych i zapoznała uczestników spotkania z pracą Ministerstwa oraz programem promującym w świecie zdrową żywność. Uczniowie i towarzyszący im nauczyciele mogli spróbować smakołyków przygotowanych przez restaurację „Chodowiak”.

Po spotkaniu w auli, młodzież, w zależności od zainteresowań, podzieliła się na małe grupki, aby wziąć udział w panelach edukacyjnych, poświęconych m.in. globalnemu ociepleniu; projektowaniu ogrodu przydomowego; diagnostyce jakości produktów zwierzęcych; zwierzętom dawniej i dziś; teriologii bez tajemnic; tajemnicom białek oraz jak ustrzec się pasożytów itp.

Młodzież i towarzyszący im nauczyciele, opuszczając mury naszego Wydziału, byli bardzo zadowoleni z udziału w dniu promującym Wydział Przyrodniczy.

Mamy nadzieję, iż organizacja, w którą najwięcej pracy włożyli członkowie Wydziałowej Komisji d.s. Współpracy i Promocji działającej pod przewodnictwem Pani Profesor Anny Płaza i Pani Profesor Janiny Skrzyczyńskiej oraz przebieg całej imprezy to dobry pomysł na pozyskiwanie potencjalnych kandydatów i przyniesie on pożądane rezultaty już w niedalekiej przyszłości.

A. Szlauer