zdjecie_Olimpiada

W dniach  14-15 kwietnia 2023 r., w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem odbyły się eliminacje okręgowe XLVI Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Patronat nad organizacją Olimpiady objęli: Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach i Starostwo Powiatowe w Garwolinie. Nad całością czuwał Komitet Okręgowy OWiUR w osobach: dr hab. Alina Janocha, prof. uczelni, dr inż. Elżbieta Horoszewicz, dr inż. Małgorzata Wyrzykowska.

W eliminacjach wzięło udział 148 finalistów z 3 województw: podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego, wyłonionych spośród 1474 uczniów biorących udział w eliminacjach szkolnych.  Uczniowie zgrupowani byli w 6 blokach tematycznych: agrobiznes, architektura krajobrazu, mechanizacja rolnictwa, produkcja roślinna, produkcja zwierzęca,  weterynaria.

W piątek o godz. 10.30 nastąpiło uroczyste otwarcie OWiUR.  W godzinach  od 11.00 do 12.00 uczestnicy rozwiązywali test, zaś po obiedzie przystąpili do zadań praktycznych. Jurorami w tej edycji olimpiady byli pracownicy Wydziału Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach UPH, Wydziału Nauk Społecznych UPH, Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie, MODR oddział Siedlce:

• prof. dr hab. Marek Gugała;
  • mgr inż. Katarzyna Kępka;
  • mgr inż. Paulina Gajownik-Mućka;
  • mgr inż. Mirosław Wesołowski;
  • mgr inż. Wiesław Tarkowski.

Wieczorem, młodzież uczestniczyła w zajęciach kulturalno-sportowych, a jurorzy spotkali się z nauczycielami, celem omówienia wyników zmagań ich podopiecznych.

Uroczyste ogłoszenie wyników miało miejsce w sobotę 15 kwietnia. Uczniowie szkoły w Miętnem przygotowali program artystyczny.

Wyniki tegorocznej olimpiady przekazała Przewodnicząca Komitetu Okręgowego OWiUR, Pani dr hab. Alina Janocha, prof. uczelni.

Uczniowie, którzy zajęli czwarte, trzecie, drugie i pierwsze miejsca w poszczególnych blokach otrzymali dyplomy oraz liczne nagrody ufundowane przez sponsorów.

Wśród nich należy  wymienić:

• JM Rektora UPH w Siedlcach, prof. dr hab. Mirosław Minkinę;
  • Dziekana Wydziału Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach UPH w Siedlcach – dr hab. Jacka Sosnowskiego, prof. uczelni;
  • Starostę Powiatu Garwolińskiego – Mirosława Walickiego;
  • Wójta Gminy Garwolin – Marcina Kołodziejczyka;
  • Wójta Gminy Siedlce – Henryka Brodowskiego;
  • Burmistrza Miasta Garwolin – Marzenę Świeczak;
  • Prezesa Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w   Garwolinie – Waldemara Paziewskiego;
  • Właściciela firmy „Profeed” - Stanisława Bruździńskiego,
  • Prezesa  Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej S.A. – Marka Zagórskiego;
  • Prezesa Zarządu Zakładów Mięsnych "Mościbrody" Sp. z o.o. – Krzysztofa Borkowskiego;
  • Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu z siedzibą w Tulcach – Artur Siwek;
  • firmę DLF Seeds s.r.o. – Konrada Buczkowskiego,
  • Grzegorza Gładysza z firmy CARTEX,
  • Marcina Masnego z Firmy EMPRO;
  • Iwonę Bryzek z firmy AGRO-CZĘŚCI,
  • Dyrektora sektora edukacji z firmy Esri Polska – Pauline Gajownik-Mućkę
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.;
  • Bank Spółdzielczy w Garwolinie

W tegorocznej edycji olimpiady puchar dla najlepszej szkoły otrzymał Zespół Szkół Szkól Rolniczych w Białymstoku.

Puchar dla szkoły ufundował JM Rektor UPH w Siedlcach prof. dr hab. Mirosław Minkina.

Przewodnicząca Komitetu Okręgowego Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych dr hab. Alina Janocha, prof. uczelni , na ręce Pani mgr inż. Lilli Nawrockiej - Dyrektor Zespołu Szkół im. St. Staszica w Miętnem - złożyła serdeczne podziękowania za merytoryczne przygotowanie obiektu, zaangażowanie oraz gościnność. Podziękowania zostały również skierowane do wszystkich sponsorów. Ciepłe słowa trafiły do jurorów oraz nauczycieli przygotowujących młodzież.

Sekretarz Komitetu Okręgowego OWiUR       Przewodnicząca Komitetu Okręgowego OWiUR

Dr inż. Małgorzata Wyrzykowska                                dr hab. inż. Alina Janocha, prof. uczelni