WYDZIAŁ NAUK ROLNICZYCH

Uniwersytet w Siedlcach

zjazd dziekanow 7 resize

W dniach 31 maja – 2 czerwca br. na Wydziale Przyrodniczym UPH w Siedlcach odbył się Zjazd Dziekanów i Prodziekanów kształcących na kierunku Zootechnika. Wydział gościł dziekanów i prodziekanów ze wszystkich polskich uczelni rolniczych tj.:

  • Wydział Nauk o Zwierzętach SGGW,
  • Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt UP w Lublinie,
  • Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UP w Poznaniu,
  • Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt UP we Wrocławiu,
  • Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt UP w Krakowie,
  • Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt UT-P w Bydgoszczy,
  • Wydział Bioinżynierii Zwierząt UWM w Olsztynie,
  • Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT w Szczecinie.


Ponadto w Zjeździe uczestniczyli dyrektorzy instytutów naukowo-badawczych:

  • Instytutu Zootechniki PIB w Balicach k/Krakowa,
  • Instytutu Fizjologii i Żywienia Zwierząt w Jabłonnie
  • Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt w Jastrzębcu.

           W obradach uczestniczyło ponad 50 osób. Organizatorami Zjazdu były władze Wydziału Przyrodniczego - Dziekan prof. dr hab. Janina Skrzyczyńska, prodziekan dr hab. Barbara Biesiada-Drzazga, prof. UPH oraz pracownicy Wydziału. W obradach uczestniczyła JM Rektor UPH dr hab. Tamara Zacharuk, prof. nzw. oraz prorektorzy. Tak więc na Zjeździe spotkało się całe środowisko naukowo-dydaktyczne, kształcące i prowadzące badania w zakresie nauk zootechnicznych w kraju.

W czasie obrad dyskutowano nad zagadnieniami związanymi z obecną sytuacją uczelni wyższych, współpracą między Wydziałami i Instytutami badawczymi w zakresie dydaktyki i nauki oraz spraw studenckich. Wiodącym referatem przedstawionym w czasie Zjazdu był referat zaprezentowany przez prof. dr hab. Zygmunta Litwińczuka i prof. dr hab. Jana Jankowskiego z Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów pt. „Przewody doktorskie i habilitacyjne oraz postępowania o nadanie tytułu naukowego w świetle nowej ustawy” oraz referat przedstawiony przez prof. dr hab. Agnieszkę Wierzbicką z Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych pt. „Kryteria przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym”. Podjęte w wyżej wymienionych referatach zagadnienia są niezmiernie ważne, gdyż wskazują drogę dalszego rozwoju wydziału czy uczelni, aby nadal pełnić istotną rolę na krajowej i europejskiej mapie szkół wyższych.

            Istotnym zagadnieniem podjętym w czasie obrad Zjazdu był temat umiędzynarodowienia nauki ze szczególnym uwzględnieniem dyscypliny zootechnika, przedstawiony przez przedstawicieli firmy Consultant ELSEVIER, a także referat przedstawiony przez prof. dr hab. Olafa Horbańczuka – dyrektora Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt w Jastrzębcu pt. „ Priorytetowe kierunki badań o zwierzętach w UE w świetle programu Horyzont 2020”.

            W czasie Zjazdu dyskutowano na temat kierunków kształcenia i programów nauczania w zakresie zootechniki.

            Obrady okazały się bardzo owocne, przebiegały w życzliwej atmosferze, charakteryzowały się ożywioną dyskusją i licznymi propozycjami. Kolejny Zjazd Dziekanów i Prodziekanów zaplanowano na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach w Poznaniu.

 

Dr hab. Barbara Biesiada-Drzazga prof. nzw.

Prodziekan Wydziału Przyrodniczego

Fotogaleria: