{boxplus href=|images/wp_2015/Ornitolodzy/1.jpg| title=|images/wp_2015/Ornitolodzy/1_resize.jpg|}{/boxplus}

W 2015 roku, w ramach Biblioteki Monitoringu Środowiska, wydany został "Monitoring ptaków lęgowych. Poradnik Metodyczny", wyd. 2.

Wydawcą jest Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, a pracę nad tym dziełem koordynowała i zredagowała grupa ornitologów związana z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków (OTOP), w składzie: Przemysław Chylarecki, Arkadiusz Sikora, Zdzisław Ceniana i Tomasz Chodkiewicz.

Wśród 91 autorów znalazła się czwórka ornitologów zatrudnionych w Instytucie Biologii na Wydziale Przyrodniczym naszego Uniwersytetu.

W Poradniku opisanych zostało w sposób kompleksowy 86 gatunków ptaków i 10 grup ptaków. Nasi badacze ornitofauny, dr hab. Dorota Czeszczewik, dr hab. Zbigniew Kasprzykowski, dr hab. Artur Goławski i dr hab. Wiesław Walankiewicz, zamieścili w Poradniku opracowania takich gatunków jak: bąk, dzięcioł białogrzbiety, dzięcioł trójpalczasty, gąsiorek, rybitwa białoskrzydła. Opracowania te są wynikiem ich wieloletniej terenowej pracy badawczej.

Za tę pracę, przyczyniającą się do rozwoju Wydziału Przyrodniczego, jego promocji oraz upowszechniania wiedzy o tej interesującej grupie zwierząt - serdecznie dziękujemy.

dr Ryszard Kowalski

{boxplus href=|images/wp_2015/Ornitolodzy/5.jpg| title=|images/wp_2015/Ornitolodzy/5_resize.jpg|}{/boxplus}