wojcicka laury 2015

W dniu 22 kwietnia 2015 roku, w auli Jana Pawła II na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, odbyło się wręczanie prestiżowych nagród „Laurów Ekoprzyjaźni” i innych wyróżnień przyznawanych przez redakcję ogólnopolskiego miesięcznika Ekonatura. Była to siódma edycja tej nagrody, ustanowionej z myślą o honorowaniu społeczników za ich pracę dla przyrody i społeczeństwa. Ceremonię wręczenia oryginalnych statuetek i dyplomów przeprowadzono w czasie trwania konferencji nt. ,,Gospodarka odpadami na rzecz ochrony środowiska”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Ekonatura. Pomysłodawcą i autorem projektu Laur Ekoprzyjaźni jest Prezes Stowarzyszenia Pan Ryszard Gruszczyński.

Mamy przyjemność poinformować środowisko akademickie Naszego Uniwersytetu, że z Laurem Ekoprzyjaźni powróciła do Siedlec Pani dr Agnieszka Wójcicka z Katedry Biochemii i Biologii Molekularnej w Instytucie Biologii.

Nagrodę przyznano Jej za wybitne zasługi w popularyzowaniu wiedzy przyrodniczej i przybliżanie społeczeństwu, w jasny sposób, zagadnień ekologicznych i sozologicznych. Wyróżniona jest autorką wielu artykułów opublikowanych w czasopiśmie Ekonatura, które oprócz konkretnych merytorycznych treści, zachęcają czytelników do aktywnych działań na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Z pewnością jej wieloletnia współpraca z czasopismem Ekonatura przyczyniła się do zwiększenia świadomości środowiskowej społeczeństwa, ponieważ Redakcja przykłada wielką wagę do merytorycznego poziomu publikowanych tekstów i ich sozologicznego przesłania. Poza pracą naukową, ukierunkowaną na zagadnienia dotyczące mechanizmów obronnych roślin, a w szczególności udziału aktywnych biologicznie związków roślinnychw roli mediatora w interakcjach owadów z roślinami, Pani dr Agnieszka Wójcicka pasjonuje się przyrodą, prowadzi hobbystycznie wiele terenowych obserwacji, utrwala na zdjęciach piękno przyrodniczych krajobrazów. Popularnonaukowe teksty, które pisze z pasją i niezwykle „lekkim piórem”, opowiadają o naukowych zagadnieniach w sposób przystępny i zrozumiały dla wszystkich. Można powiedzieć zatem, że ma ona szczególny dar popularyzacji wiedzy.

Cieszymy się z przyznania naszej Koleżance tej zaszczytnej nagrody i serdecznie jej gratulujemy. Dziękujemy także członkom Wysokiej Kapituły Nagrody Lauru Ekoprzyjaźni za dostrzeżenie talentu i społecznej pracy Pani dr Agnieszki Wójcickiej. Panu Prezesowi Ryszardowi Gruszczyńskiemu, wraz z zespołem współpracowników z Ekonatury, dziękujemy za znakomitą ideę sprzed kilku lat i konsekwencję w jej realizacji. Dla społeczników Państwa Nagroda jest uskrzydlającą motywacją.

Ryszard Kowalski