p4160352

W czwartek 16 kwietnia odbyło się pierwsze spotkanie podróżnicze zorganizowane przez Stowarzyszenie tutajteraz, firmę VITO oraz Instytut Biologii na Wydziale Przyrodniczym UPH. Aula Instytutu Biologii zapełniła się osobami w różnym wieku wyróżniającymi się paroma wspólnymi cechami – mają marzenia i konsekwentnie je spełniają, lubią podróżować, zwiedzać i poznawać świat. Gośćmi tego podróżniczego seminarium byli Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik – prawdziwi globtroterzy w maratońskim formacie. Podróż, którą przeżyli trwała nieprzerwanie cztery lata. Do kartonowych pudełek spakowali firmę, przekręcili zamek w drzwiach swojego domu i ruszyli w świat, dokładnie w taki sposób, jak śpiewa Maryla Rodowicz: „wsiąść do pociągu byle jakiego, nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet …”. Rzeczywiście wędrując po świecie nie szukali wygód. Podróżowali przede wszystkim tak, aby spełnić swoje marzenia, przeżyć wiele ciekawych przygód i jednocześnie na przejazdy nie wydać fortuny. Czasami tygodniami czekali na okazję przemieszczenia się w inne miejsce, korzystając np. z jachtstopu. Do Polski wracali rowerami i to aż z Tajlandii.

Było to bardzo ciekawe spotkanie. Poznaliśmy prawdziwych pasjonatów podróży, a za ich pośrednictwem zwiedziliśmy kawał świata, bowiem nasi Goście bardzo ciekawie mówili o przyrodzie i kulturze krajów, które odwiedzili i o ludziach, których dane im było spotkać i którzy wiele im pomogli w różnych sytuacjach w czasie wędrówki po świecie. To o czym mówili ilustrowali własnymi zdjęciami i filmami.

Zbliża się sezon urlopowy. Może to spotkanie stanie się dla kogoś inspiracją do odbycia wakacyjnej podróży. W imieniu organizatorów pierwszego podróżniczego spotkania tego Państwu życzę. Skoro było pierwsze, to oznacza, że będą także następne spotkania w tym cyklu. Już dziś serdecznie Państwa na nie zapraszam wierząc, że za zgodą naszych Partnerów będą odbywać się one właśnie u nas. Instytut Biologii jest dobrym miejscem do rozmowy na temat podróży. Wiele osób spośród pracowników Instytutu jest także globtroterami podróżującymi po świecie zarówno w celach naukowych jak i dla przyjemności. Jedna z naszych specjalności w dydaktycznej ofercie na kierunku biologia jest związana z turystyką. Na Wydziale Przyrodniczym jest także kierunek kształcenia Turystyka i rekreacja. To ważne argumenty przemawiające za tym, abyśmy właśnie tu przyjmowali gości, którzy swoim przykładem mogą pozytywnie oddziaływać na naszych studentów.

Ryszard Kowalski, Instytut Biologii

p4160351 p4160353