1

W dniu 27 lutego br. w auli Instytutu Biologii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Mazowiecki Finał Wojewódzki Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Głównym organizatorem olimpiady był Związek Młodzieży Wiejskiej w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Tradycyjnie Nowoczesnych dla Wsi oraz Wydziałem Przyrodniczym UPH. Uczestników Olimpiady, w imieniu Pani Dziekan Wydziału Przyrodniczego prof. dr hab. Janiny Skrzyczyńskiej, przywitał dr hab. Cezary Sempruch, prof. UPH – prodziekan Wydziału. Po krótkim powitaniu, Pan Dziekan poinformował zebranych o możliwościach studiowania na naszym Wydziale, charakteryzując kierunki studiów, pomoc materialną, z której mogą korzystać studenci, możliwości rozwoju własnych zainteresowań młodzieży w kołach naukowych, studenckich klubach kulturalnych i sekcjach sportowych. Pan Dziekan wskazał także na wiele istniejących w Siedlcach obiektów sportowych i kulturalnych dostępnych dla studentów, wykazując tym samym, że Siedlce są miastem przyjaznym i atrakcyjnym dla młodych ludzi.

Młodzież uczestnicząca w Olimpiadzie odpowiadała następnie przez godzinę na pytania testowe przygotowane przez Organizatorów. W przerwie przeznaczonej na sprawdzenie prac pisemnych, uczestnicy wysłuchali wykładu przygotowanego przez dr hab. Marka Gugałę, prof. UPH. Po wykładzie przyszedł czas na ogłoszenie wyników intelektualnych zmagań młodzieży. Laureatami Finału Wojewódzkiego Olimpiady Młodych Producentów Rolnych zostali:

I. Maciej Chlebowski - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
II. Paweł Silski - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie
III. Dawid Obojski
IV. Norbert Nasiłowski - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim
IV. Paweł Warmiak - Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu

Zgodnie z regulaminem Olimpiady, wymienione osoby zostały zakwalifikowane do Finału Krajowego Olimpiady Młodych Producentów Rolnych, który odbędzie się już w marcu w Kielcach. Fundatorem nagród rzeczowych była firma TECHMOT sp. z o.o., natomiast nagrodę główną sfinansowało biuro Europosła Jarosława Kalinowskiego. Jest nią zaproszenie do Brukseli - siedziby Parlamentu Europejskiego.

Wszystkim Laureatom gratulujemy i życzymy powodzenia w Finale Krajowym OMPR. Cieszymy się, że Olimpiada odbyła się na Wydziale Przyrodniczym naszego Uniwersytetu, mającego już prawie czterdziestoletnią tradycję kształcenia wysokokwalifikowanych kadr dla rolnictwa.

Ewelina Sadowska, Ryszard Kowalski

2