Krolowa Mleka O1 resize

29 października 2013 r. w siedzibie KZSM Zw. Rew. w Warszawie odbyły się I Wybory Królowej Mleka. Decyzją jury pierwszą Królową Mleka została Katarzyna Gajownik z Józefowa k/Łukowa - uczestniczka studiów doktoranckich w dyscyplinie Zootechnika jak również absolwentka Wydziału Przyrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego w Siedlcach.

Tytuł magistra inżyniera Zootechniki uzyskała na podstawie pracy magisterskiej pt. „Hodowla Zachowawcza wybranych ras bydła w Polsce”, którą obroniła z wyróżnieniem w roku 2011. Doktorantka należy do osób ambitnych, nie lubiących siedzieć w miejscu i nigdy nie narzeka na nudę. Współpracuje od wielu lat z organizacjami studenckimi na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, a to umożliwia Jej rozwój i poszerzenie wiedzy. Dzięki studiom rozwija swoją osobowość i kreatywność. Jest również pracownikiem Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

Projekt Królowej Mleka został ustanowiony wiosną 2013 roku. Wspierające ten pomysł organizacje tj.: Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rewizyjny (KZSM ZR) oraz Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych (FBZPR) uważają, że cały łańcuch dostaw artykułów mleczarskich począwszy od pozyskania surowca poprzez jego przetworzenie po sprzedaż i w efekcie konsumpcję powinien być wspierany przez ambasadora, który poprzez swój czar i wiedzę mógłby reprezentować tę tradycyjną gałąź polskiego przemysłu spożywczego. Taka osoba zwracałaby uwagę na wagę czynnika zdrowotnego w diecie zwłaszcza do młodego pokolenia.

Królowe Mleka mają długą tradycję w innych krajach. Udowodniły swoją rolę w zwiększaniu świadomości opinii publicznej na temat zdrowotnych aspektów spożywania produktów mlecznych. Polska Królowa Mleka będzie widoczna w wyspecjalizowanych oraz ogólno-tematycznych mediach. Osobiście będzie partycypować w eventach (w Polsce i zagranicą), odwiedzać szkoły i zwracać uwagę na rolę mleka w odżywianiu.

Królowa Mleka to prawdziwy symbol zdrowia dzięki właściwemu stylowi życia i odżywiania się. Celem działania Królowej jest podnoszenie świadomości wartości odżywczych mleka i nabiału, a w efekcie wzrost sprzedaży i konsumpcji. Poprzez działania edukacyjne Królowa pokazuje związek między spożywaniem mleka, a zdrowiem, wdziękiem i intelektem.

Królowa wspiera konsumpcję mleka poprzez edukację w szkołach, uczestnictwo w festynach i piknikach oraz uczestnictwo w targach krajowych i zagranicznych.

Najbliższym wydarzeniem w którym będzie uczestniczyć Królowa Mleka będą XXII Targi Mleczarskie Mleko-Expo. Królowa Mleka razem z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi otworzą targi, aby następnie udać się na stoiska poszczególnych mleczarni i spotkać z ich prezesami.